Folia OPP

FOLIE  BOPP (bi-axially oriented polypropylene)

Folie orientowane dwuosiowo, w skrócie nazywane najczęściej BOPP. Otrzymywane są poprzez rozciąganie wytłoczonej uprzednio masy tworzywa, tworzącej taśmę na długiej poziomej linii (stenter line). Rozciąganie to odbywa się najpierw wzdłuż w kierunku przesuwu taśmy (MD) ok. 4-5 razy, a następnie w kierunku poprzecznym (TD) ok. 8-10 razy. Dwustronne rozciąganie / orientowanie folii / jest zabiegiem  niezwykle pożądanym. Pozwala  lepiej wykorzysta folie BOPP na maszynach, gdyż zwiększa się znacznie ich sztywność oraz wytrzymałość na rozciąganie, zmniejsza natomiast wydłużenie przy zerwaniu. Proces ten zwiększa również przejżystość folii i ich barierowość.

Do folii BOPP zaliczamy:

folie transparentne - dwuosiowo orientowane, dwustronnie zgrzewalne, jedno- lub dwustronnie przygotowane do druku, o grubości od 15 do 50 mikrometrów, odporne na tłuszcze, oleje, rozpuszczalniki organiczne i kwasy. Wykorzystywane przede wszystkim jako monofolie lub części składowe laminatów do pakowania wyrobów spożywczych (wyrobów cukierniczych, makaronów, herbaty, suszonych  owoców i warzyw), jak również wyrobów tytoniowych i kosmetyków.

folie perlistobiałe - dwuosiowo orientowane, jedno- lub dwuostronnie zgrzewalne, jedno - lub dwustronnie przygotowane do druku, o grubości od 28 do 60 mikrometrów. Najczęściej stosowane są do pakowania lodów, kosmetyków oraz wyrobów cukierniczych w tym głównie czekolady i ciast. Charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, małą przepuszczalnością pary wodnej, dużą odpornością na niskie temperatury, tłuszcze, oleje i kwasy oraz wysoką wydajnością dzięki niskiemu ciężarowi właściwemu;

folie metalizowane  - dwuosiowo orientowane, termozgrzewalne, o grubości od 15 do 35 mikrometrów. Najczęściej używane jako składniki laminatu z foliami polipropylenowymi transparentnymi lub polietylenem (PE), sporadycznie jako monofolie, stosowane głównie przez producentów zakąsek typu snack (chipsy) oraz producentów lodów, wafli, batonów itp. Coraz częściej folia metalizowana (jako laminat z PE) zastępuje folię aluminiową stosowaną jako materiał przykrywkowy dla produktów pakowych w termoformowalne pojemniki (jogurty, dżemy, miód itp.). Wykorzystywana jest również do pakowania produktów wymagających zwiększonego lub wysokiego zabezpieczenia przed światłem i tlenem.

folie "kwiatowe" - dwuosiowo orientowane, niezgrzewalne, jednostronnie przygotowane do druku, o grubości od 25 do 40 mikrometrów, są odmianą folii transparentnej z dwustronną warstwą wysokiego połysku. Najczęściej stosowane do pakowania kwiatów lub produkcji torebek, np. na pocztówki, biżuterię itp.

 

Świadczymy usługi:

Rozbudowany park maszynowy pozwala nam świadczyć powyższe usługi solidnie i terminowo. O naszych atutach możecie Państwo przeczytać w dziale: O firmie.
Serdecznie zapraszamy do współpracy.